SÖYLEŞİ

İsmail İZGİ ve Hakkı GÖKÇEOĞLU ile Antalya'da Aikido Sanatı Hakkında
Mesleğinizi hakkında bize kısaca bilgi verebilir misiniz ?

1998 senesinden beri Aikido çalışmaktayız. 2003 yılında Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan Aikido eğitmenliği teklifi gelince çalışmalarımıza üniversite bünyesinde devam etmeye karar verdik. Hala aktif olarak hafta içi ve hafta sonu çocuk-yetişkin derslerine devam etmekteyiz.

T.C. Aikido federasyonu resmi belgeli Aikido Eğitmeniyiz. Aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulun da Aikido Eğitmenliği görevini 2003 yılından beri faal olarak devam ettirmekteyiz. Ayrıca Antalya ilinde farklı lokasyonlar da çocuk ve yetişkin Aikido eğitimlerine devam etmekteyiz.Çocuklar için eğitim formasyonumuz; çocukların yaş, boy, kilo ve gelişim özelliklerine göre düşünülerek bizzat onların hayatta kendilerine güvenen, başkalarına saygılı, sınırlılıkları ve sorumlulukları bilen, düşünmeye ve problem çözmeye yönlendirerek sağlıklı bir birey olmalarını hedeflemektedir.

Yetişkinler İçin eğitim formasyonumuz; bireylerin,  yoğun iş yaşantısının getirmiş olduğu stresi ve negatif enerjiyi doğru ve etkin bir biçimde boşaltabilmeyi, baskı altında doğru ve seri karar verebilmeyi, hoşgörülü ve daha pozitif davranış biçimleri üretebilmeyi, empatik ve etkili düşünmeye ve problem çözmeye yönlendirerek sağlıklı bir birey olmalarını hedeflemektedir. 


Antalya'da mesleğinizi icra etmenin diğer şehirlere göre avantajı var mı sizce ?

Antalya da İstanbul ve diğer Ankara gibi şu anda yoğun bir trafik yükü olmaması sebebi ile ulaşım bakımından nispeten daha kolaydır. Ayrıca iklim bakımından yılın 300 gününün güneşli olması başka bir avantajdır.

Peki Antalya hariç hangi şehirlerde yaşadınız ?

İstanbul ve Ankara  şehirlerinde yaşadık.

Antalya hariç hangi şehirlerde yaşamak isterdiniz ?

İstanbul da tarihi yarımada da yaşamak isterdik.

Son olarak mesleğinizle ilgili aklınızdan hiç çıkmayan bir anınızı bize anlatır mısınız ?

2003 yılı ekim ayında Japonya uluslararası işbirliği ajansı –JİCA- tarafından görevlendirilen Japonyanın başkenti Tokyo dan  gelen 5. Dan   Aikido eğitmenimizin ilk dersinin sonunda o gün derse katılan 60 kişiye hitaben yaptığı konuşma sırasında kendisine  “Siz lütfen konuşmanızı yapınız biz guruba hitaben sizin söylediklerinizi çevireceğiz” demiştik. Yalnız bu noktada kendisi bizim Japonca bilmediğimizi bilmesine rağmen heyecanlanarak İngilizce yerine konuşmasına Japonca olarak devam etmiştir. Daha sonrada her cümlesinden sonra duraklayarak ve bize bakarak bizim onun konuşmasını tercüme etmemizi ister şekilde bakmıştır. Bizde durumu bozuntuya vermeyerek karşımızda bulunan altmış kişilik guruba karşı her cümleden sonra konuşmayı kendi uygun bulduğumuz şekilde tercüme ederek devam ettik. Konuşmanın sonuna geldiğimizde 15 dakika geçmişti. Salondaki guruba dönerek “Birazdan hocamız size selam verecek aynı anda sizde selam vereceksiniz ha bu arada biz Japonca bilmiyoruz çaktırmayın” dedik  Herkes saygıyla eğilerek selam verdi, o an için kimse gülmedi ama biz o günden beri her aklımıza geldiğinde gülmeye devam ediyoruz.